Početna strana > Hronika > Boris Tadić u Banjaluci na obeležavanju Dana Republike Srpske
Hronika

Boris Tadić u Banjaluci na obeležavanju Dana Republike Srpske

PDF Štampa El. pošta
subota, 09. januar 2010.

Predsednik Srbije Boris Tadić poslao iz Banjaluke, gde se obeležava Dan Republike Srpske, poruku pomirenja, istakavši da je budućnost svih naroda u regionu u Evropskoj uniji, gde treba da budu dobri susedi i dobri prijatelji.

Republika Srpska obeležava svoj Dan i krsnu slavu – Svetog Stefana. Posle Svete arhijerejske liturgije u hramu Hrista spasitelja i lomljenja slavskog kolača, u Banskom dvoru u Banjaluci održana je svečana akademija i prijem za visoke zvanice, među kojima je i predsednik Srbije Boris Tadić.

"Srpski narod se bori za uvažavanje vlastitog nacionalnog interesa, ali takvo pravo imaju i svi narodi na prostoru Zapadnog Balkana", rekao je predsednik Tadić.

"Smatram da naši narodi treba da se pomire i da ta ruka pomirenja bude simbol zajedničke vrednosti", istakao je Tadić.

Prema njegovim rečima, sve narode u regionu "čekaju velika iskušenja i zato treba voditi politiku uvažavanja različitih identiteta i različitih nacionalnih interesa".

"Moramo da u odnosu na 90 godine prošlog veka, a početkom ovog veka, poštujemo legitimnost tih različitih identiteta i nacionalnih interesa", rekao je Tadić u obraćanju novinarima.

"Svi zajedno imamo budućnost u Evropskoj uniji gde treba da budemo dobri susedi i dobri prijatelji", poručio je Tadić.

Tadić je građanima RS čestitao 18. rođendan RS i Božić.

Na svečanoj akademiji povodom Dana Republike Srpske, predsednik Rajko Kuzmanović poručio je da je Republika Srpska postojana, stabilna, trajna i evropski orijentisana.

"RS je pokazala i dokazala da je konstruktivni a ne remetilački faktor u odnosu prema svim građanima, u odnosu prema BiH i u odnosu prema EU", rekao Kuzmanović.

Predsednik RS je izrazio nadu da su teška vremena prošla i da je sačuvana nespornost naziva, postojanja celokupnosti i jedinstvenosti teritorije i kapaciteta ustavnih nadležnosti RS kao pravne, političke i ekonomske kategorije.

"Osuđivali smo i sve odlučnije osuđujemo razne pritiske, ma od koga oni dolazili, pa i od organa i tela međunarodne zajednice i njenih predstavnika. Oni, nažalost, umesto da pružaju pomoć nezakonito deluju na legalne i legitimne organe i institucije RS", rekao je Kuzmanović, ističući da RS želi saradnju i partnerstvo sa svima.

Svečanostima u Banjaluci prisustvuje i prestolonaslednik Aleksandar Karađorđević sa suprugom Katarinom.

Republika Srpska je stvorena pre 18 godina, kada su srpski predstavnici nakon preglasavanja, napustili rad u tadašnjoj skupštini BiH i formirali skupštinu Srpskog naroda u BiH.

Nakon toga je formirana i Srpska Republika BiH, koja je posle nazvana RS, a međunarodno priznata Dejtonskim sporazumom donetim 21. novembra 1995. godine.

(RTS)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner